Manic descrie o stare de excitație extremă, hiperactivitate sau o intensitate emoțională copleșitoare. Nu este un cuvânt pe care îl auzi des în cântece, ceea ce îl face memorabil.
În versurile acestei melodii, Calum Scott cântă: "Feeling manic, I forgot how to speak" (Simțindu-mă maniacal, am uitat cum să vorbesc). Aici, cuvântul subliniază impactul profund și aproape copleșitor pe care prezența cuiva îl are asupra sa, lăsându-l fără cuvinte și plin de o energie intensă.
„Rhythm Inside” este declarația de dragoste a cuiva prins pe neașteptate într-un vârtej de emoții. Din clipa în care persoana iubită îi apare în față, totul se electrizează: cuvintele i se blochează pe buze, picioarele refuză să se miște, iar în piept îi bate un ritm interior pe care nu-l mai poate încetini. Refrenul ridică literalmente mâinile în aer, semn că protagonistul se predă complet sentimentului, fără să vrea să fugă ori să renunțe.
Cântecul este, de fapt, o invitație la sinceritate și la trăirea clipelor intense: „Arată-mi ce simți!” devine un refren-mantră ce îl îndeamnă pe celălalt să își deschidă inima. Lui Calum Scott nu-i pasă de panică ori de îndoieli; magia momentului și speranța că ar putea fi alesul sunt suficiente ca să-l țină deasupra pământului, chiar și după ce luminile se sting. În final, piesa vorbește despre energia irezistibilă a iubirii care, odată declanșată, creează un puls comun de care nimeni nu mai vrea să scape.